Bonsaje
Stručný návod pěstování dřevin metodou bonsai
Úvod:
Japonské zahrady vyšly ze zahrad čínských a přizpůsobily svou velikost daleko menšímu prostoru. Japonská tradice vycházející z hluboké filozofie vnášela do zahrad prvky, které jsou pro nás těžko pochopitelné. Na druhou stranu cit v pěstování rostlin a především dřevin se stal faktorem přenosu malého přírodního prostředí i do Evropy. Zatím co aranžování květin ikebena je převážně interiérovou formou výzdoby časově krátkodobou, bonsaje jsou záležitostí vlastně na celý život a s věkem roste jejich hodnota. Co může být krásnějšího než každý rok sledovat tuto přírodu v malém a její proměny.
Základní pravidla údržby dřevin v miskách a kamení bonsai
- Zakoupenou dřevinu umístíme tak, aby miska byla v přímém pohledu sedící nebo stojící postavy, pozadí musí odpovídat barvě listnáče, nebo jehličnanu. Volíme neutrální bílou, ale může být i kámen, rohož a nebo obloha.
- Bonsai může být na slunci, ale lépe ji vyhovuje zastínění především proti polednímu slunci.
- Nejdůležitější je ovšem zálivka, neboť si musíme uvědomit, že kořenový systém je ve velice malém prostoru, který postupně spotřebuje veškerý substrát a je jediným kompaktním balem a to především v období vegetace.
- Bonsaje v žádném případě nehnojíme, pouze jedinkrát na jaře celou bonsai vyklopíme a dno misky lehce posypeme kostní moučkou.
- Důležitá je výměna mechu, který zabraňuje vysoušení kořenového balu a doplňuje estetický vzhled. Nepoužíváme mech z lesa, ale z extrémních ploch, jako je dlažba, střechy, beton.
- Bonsai nestavte do podmisky, aby nedocházelo k uhnívání kořenů a přebytečná voda musí odtéct. Rosení povrchu a rostliny je též prospěšné.
- Co se týče tvarování bonsají je v prvních letech velice jednoduché a umožňuje projevit vaší fantazii a to podle toho, zda se jedná o listnatý strom, nebo jehličnan.
- Pokud máte domácí zvířata, dávejte pozor, aby si bonsai "neoznačkovaly".
Zahradní architekt Ing. Gacov Ivan